Nejdřív se podíváme na fake news - podvodné zprávy na internetu. Je jich kolem nás stále hodně, tak určitě není zbytečné toto téma zmínit.
Podíváme se také, jak efektivně pracovat se schránkou Windows.
Pak si ukážeme ještě jednu možnost, jak generovat obrázky pomocí umělé inteligence. Použijeme aplikaci Leonardo.ai. Do ní se přihlásíme jednoduše přes účet Google. Vygenerujeme obrázek - třeba vánoční přání. Ukážeme si to na počítači a pak i na mobilním telefonu. Pak v nějakém editoru (např. Malování na počítači nebo třeba SnapSeed nebo přímo v Galerii v mobilním telefonu) přidáme vhodný text - můžete tak vytvořit originální vánoční přání a poslat ho vašim blízkým.
No a to bude vše. Zase nám to uteklo a máme tady Vánoce a konec kurzu :)))
Nezapomeňte, že budete potřebovat přihlašovací údaje k vašemu účtu Google.
***********************************************************************************************************************
Dovolte, abychom Vás pozvali na příjemné setkání, na kávu, dort a povídání o aktuálních tématech. Pozvali jsme mladého, sympatického lektora ze spolku „Zvol si info“, který nám příjemnou formou vysvětlí, jak na internetu poznat dezinformace, co jsou řetězové emaily a jaké záludnosti na nás v digitálním světě číhají.
Setkání proběhne 7.12. od 10 do 12 hodin v centru KALYNA, na Dukle. (Artura Krause 2316)
Jednoduše - Fotky a Mapy. V aplikaci Fotky Google si ukážeme, jak do této aplikace zkopírujeme fotky, které máme umístěné jinde (například na CD, DVD, v počítači na pevném disku nebo na externím disku). Řekneme si, jak ukládat fotky v plné nebo snížené kvalitě, a co dělat, když na disku dojde místo. Samozřejmě si i ukážeme, jak zjistit, kolik místa na disku nám fotky zabírají. A v mapách si ukážeme, jak si uložit v mobilním telefonu konkrétní místa, abychom je pak snadno našli. Také si vyzkoušíme uložit polohu místa, kde jsme zaparkovali auto, abychom ho například po návratu z výletu zase našli :)) Potom si na počítači vytvoříme vlastní mapu, ve které lze označovat místa, pojmenovat je, napsat poznámku i vložit fotografii. Tím si například můžete vytvořit hezký přehled míst, které jste navštívili.
Navážeme na výuku ze 7. listopadu. Bylo by dobré, abyste si to, co jsme dělali, ještě doma vyzkoušeli. V sekci "Nové návody" na této stránce níže najdete návody na činnosti, které jsme v úterý 7. listopadu na kurzu dělali. Návody budou přibývat postupně.
Zatím jsou k dispozici dva návody - jak poslat přes WhatsApp fotky ve vysoké kvalitě, a použití aplikace ANIMATED DRAWINGS, která rozpohybuje nakreslený obrázek nebo i postavu na fotce.
EDIT: je k dispozici třetí návod - Jak vytvořit účet Microsoft. Podívejte se na něj, pokud si vytvoříte účet Microsift, můžete generovat obrázky v Bing.
Společně si vyzkoušíme generování obrázků v prohlížeči Bing. Nejprve na počítači, a pak také v mobilním telefonu. Pokud chcete být připraveni, nainstalujte si na svůj mobilní telefon aplikaci Bing. Poznáte ji podle této ikony:
Pokud si již dopředu chcete vyzkoušet generování obrázků v počítači, použijte tento odkaz:
https://www.bing.com/images/create
Pro používání je však nutné přihlášení k účtu Microsoft.
Dále si vyzkoušíme generování obrázků v aplikaci Adobe Firefly. Je možné vygenerovat 25 obrázků měsíčně zdarma. Pro použití je nutné přihlášení, například přes účet Google. Aplikace je k dispozici na tomto odkazu:
https://firefly.adobe.com/
Pozor, nutné: nezapomeňte mít s sebou vaše přihlašovací údaje ke Google účtu!!!
Pokud to stihneme, zkusíme vygenerovaný obrázek rozpohybovat :) Na to použijeme aplikaci ANIMATED DRAWINGS, která je k dispozici na tomto odkazu:
https://sketch.metademolab.com/
23. 10. 2023
Na první lekci podzimního kurzu 2023 se podíváme na novinky v oblasti umělé inteligence, vyzkoušíme si překladač DeePl a podíváme se také do světa prostřednictvím Google Street View. K tomu nám poslouží tyto odkazy:
3. 7. 2023
Máte-li zájem, můžete zkusit online kurz Digitální odysea.
Digitální odysea je kurz formou „krok za krokem“ určený pro všechny, kteří potřebují trochu pomoci s rozvojem svých digitálních dovedností, zejména pro ty, kteří byli na internetu jen zřídka nebo nikdy (často ve věku 65+).
Je to bezplatný online kurz, který vytvořila Nadace Vodafone v rámci mezinárodního programu Hi Digital . Kurzy se skládají z lekcí uspořádaných podle klíčových digitálních témat, mezi něž patří: Základy používání internetu a smartphonů; základní průvodce aplikacemi a funkcemi, a další užitečná témata, která mohou zlepšit každodenní život a bojovat proti izolaci.
Přednášky o AI pořádané Unicorn University jsou teď ze záznamu k dispozici na webu:
https://open.unicornuniversity.net/cs/artificial-intelligence#records
doporučuji dvě, které jsou "otevřené" na screenshotu v příloze.
Josef Šlerka je znám např. z pořadu ČRo Dvojka - Jak to vidí, jeho výhodou je to, že je zvyklý mluvit k laické veřejnosti. Přednáška p. Šivice mě zaujala vazbou na současnou realitu. Přednášku p. Romportla lze doporučit jen nejotrlejším jedincům.
Zdraví
Michal KASA
AKTUÁLNĚ
Na stránce "Náměty účastníků kurzů" na tomto webu je nový příspěvek, která poslala paní Jana Budíková - využití klávesové zkratky Win V - schránka Windows.
Děkuji za informaci paní Janě Budíkové!
AKTUÁLNĚ
Videonávod "Moderní střih videa v Clipchampu" najdete níže v návodech v sekci "Obsluha počítače - návody". Pokud se chcete seznámit s prací v aplikaci Clipchamp, určitě doporučuji shlédnout. Návod je též k dispozici na YouTube na tomto odkazu:
AKTUÁLNĚ
Na stránce "Náměty účastníků kurzů" na tomto webu je nový příspěvek, která poslal pan Michal Kasa - možnost nákupu balíku MS Office 2021 za přijatelnou cenu. Pokud vás tato informace zajímá, můžete kliknout na tlačítko vedle tohoto textu, zobrazí se celá informace.
Děkuji za informaci panu Michalu Kasovi!
První skupina
Začneme tím, co jsme nestihli minule, tedy jak se používají a jak se tvoří QR kódy. To budeme pracovat jak s mobilním telefonem, tak i s počítačem. A pak si vyzkoušíme, jak funguje navigace v mobilním telefonu.
Druhá skupina
Připomínám "domácí úkol" - není ale povinný, je jen pro ty, kdo si ho zpracovat chtějí - přidejte na vaše webové stránky, které jste si na dvou posledních setkáních vytvořili, obrázky z nějakého místa - může to být třeba ulice, ve které bydlíte, ale také klidně třeba Václavské náměstí, nebo jakékoliv místo na světě - umístěte na váš web několik obrázků, jak se toto místo měnilo v čase. Jak by to například mohlo vypadat, se můžete podívat ZDE. A jak byste měli postupovat? Nejprve vytvořte na vašem webu novou stránku a pojmenujte ji. No a obrázky získáte velice jednoduše - v Google mapách spustíte Street Wiew (najdete nějaké místo na mapě (kdekoliv na světě) a pak tam myší přetáhnete "panáčka". A vpravo nahoře můžete zpravidla zvolit několik různých zobrazení podle toho, v jakém roce byla mapa vytvořena. A jednoduše uděláte snímek obrazovky (výstřižek) a vložíte na vaši webovou stránku.
První skupina
Budeme se věnovat práci s mobilním telefonem. Vyzkoušíme si dvě zajímavé aplikace - Google Lens a SkyMap. Google Lens je aplikace, která vám umožní rychle rozpoznat a identifikovat různé objekty pomocí fotoaparátu vašeho mobilního telefonu. Například můžete nafotit obrázek rostliny a Google Lens vám bude schopna říct, jaký druh rostliny to je, jaké jsou její vlastnosti a další užitečné informace. SkyMap je aplikace pro amatérské astronomické pozorovatele, která vám umožní sledovat nebeské objekty, jako jsou hvězdy, planety a další objekty, pomocí vašeho mobilního telefonu. Jednoduše ukážete telefonem na nebe a SkyMap vám ukáže, jaké objekty se tam právě nacházejí. A pak se podíváme na to, jak se používají a jak se tvoří QR kódy. A to už budeme pracovat jak s mobilním telefonem, tak i s počítačem.
Pokud si ještě před naším setkáním nainstalujete do telefonu aplikace Google Lens a SkyMap, budeme mít více času, abychom se věnovali práci s aplikacemi.
Druhá skupina
Na minulém setkání si každý vytvořil svůj vlastní web. A budeme v tom pokračovat. Jde hlavně o to, abychom postupně probrali jednotlivé kroky, jak se webové stránky tvoří a nastavují. Na tomto setkání si nejprve zopakujeme použití a tvorbu QR kódů, a pak na webu vytvoříme novou stránku, pojmenujeme ji, a umístíme na ni dva QW kódy, které vytvoříte. Tím se naučíme vytvářet nové stránky a nastavovat odkazy.
Pak si vytvoříme ještě jednu novou stránku, na kterou později umístíme další fotky.
Také si zopakujeme mobilní aplikaci SnapSeet a úpravu fotografií. Pokud to stihneme, tak na web přidáme vedle sebe dvě fotografie - jednu před úpravami, druhou po úpravách.
Určitě si nezapomeňte přihlašovací údaje k vašemu účtu Google!!!
První skupina
Na setkání 14. 3. 2023 jsme si detailně popsali práci ve webovém prohlížeči Google Chrome, takže příště už to bude hračka. Ukázali jsme si také, jak přeložíme jakoukoliv webovou stránku do češtiny, takže můžete surfovat po webových stránkách na celém světě :) A aby to vaše surfování bylo bezpečné, budeme se věnovat tomu, jak se na internetu chovat obezřetně. Ukážeme si, jak jednoduše je možné na internetu publikovat zavádějící, zkreslené a nepravdivé informace a že je nutné používat zdravý selský rozum, abychom nenaletěli... A že to není jednoduché, nenaletět... Také si změříme rychlost internetového připojení.
Pak si ukážeme několik zábavných kvízů, a navážeme tím, jak na internetu vyhledávat informace. A pokud zbude čas, ukážeme si dvě zajímavé aplikace na mobilním telefonu - Google Lens a SkyMap.
Druhá skupina
Nejprve v krátkosti připomenu, jak se dělá snímek obrazovky a hlavně jak se dělá výstřižek, budeme to později potřebovat. Pak se každý přihlásí ke svému účtu Google, a otevře svůj disk Google. Vytvoříme nový web a postupně ho začneme plnit obsahem. Kromě základních prvků, jako je název webu, názvy jednotlivých stránek, vložení textu atd. každý vloží na web QR kód s textem a několik fotek. Pokud používáte aplikaci Fotky Google (na minulém kurzu jsme ji probírali), tak to bude hračka :) Prosím udělejte mobilem pár fotek, které pak dáte na web - přírodu, budovy v Pardubicích...cokoliv.
Web nastavíme tak, aby byl veřejně přístupný, a všechny vytvořené weby propojíme, aby bylo možné se na jednotlivé weby dostat z jedné společné stránky. Bude to celé trochu náročné, ale proto náš kurz běží, abyste se naučili něco nového :)
A připomínám i domácí úkol: níže na této stránce jsou k dispozici informace o QR kódech - návod a prezentace. Pokud vás to zajímá, určitě se podívejte. A hlavně si připravte vaše přístupové údaje k účtu Google - tzn. mailovou adresu s koncovkou "gmail.com" a vaše heslo. Na kurzu budete přístupové údaje potřebovat nejen kvůli tvorbě webu, ale i pro další probíranou látku (např. vytvoření vlastní mapové vrstvy atd.).
Budete-li mít čas, zkuste se - pokud se vám to dosud nepodařilo - registrovat na webu openai.com, abyste mohli využít ChatGPT. A zkuste i tvorbu obrázků. Pokud se to povede, tak bychom i výstupy z komunikace s "umělou inteligencí" dali na web :)
První skupina
Při našem druhém setkání se zaměříme na práci s internetovým prohlížečem. Nejprve se podíváme na několik zajímavých odkazů, a při této činnosti si zopakujeme práci s více otevřenými okny. Vyzkoušíme si pár kvízů na internetu a podíváme se také na to, jestli můžeme všemu, co na internetu najdeme, důvěřovat. A kdyby to šlo rychle, budeme se ještě věnovat QR kódům.Nezapomeňte na domácí úkol :)
Druhá skupina
Povíme si, zda se vám podařilo registrovat se na stránkách open.ai a zda jste vyzkoušeli textový modul ChatGPT a kreslení pomocí DALL-E. V rychlosti zopakujeme práci s více okny ve webovém prohlížeči a využití překladače. Pak se budeme věnovat tvorbě webu. Uvidíte, že s pomocí Google Sites je to velmi jednoduché. Určitě budete potřebovat přístupové údaje k vašemu účtu Google.
AKTUÁLNÍ INFORMACE
Na webu openai.com došlo ke změnám v systému přihlašování. Aktuálně by měla stačit pouze jedna registrace jak pro přístup do systému ChatGPT (jazykový modul), tak i pro přístup do systému DALL-E2 (generování obrázků). Pokud se vám tedy na našem prvním setkání podařila registrace, měli byste se přihlásit k oběma systémům a nemusíte dělat další registraci.
ChatGPT je na tomto odkazu: https://chat.openai.com
DALL-E2 je na tomto odkazu: https://labs.openai.com
Pokud se vám na našem prvním setkání registrace nepodařila, proveďte registraci na adrese https://openai.com
Návod na registraci i tipy pro používání obou systémů najdete v návodu - viz tlačítko níže. Po provedení registrace použijte výše uvedené odkazy pro přístup do obou systémů.
POZOR - v systému DALL-E2 máte po registraci k dispozici 50 kreditů - tzn. můžete provést 50x generování obrázků podle vašeho zadání. Pak přibude každý měsíc 15 dalších kreditů (nevyužité kredity se nepřenášejí do dalšího měsíce). Potřebujete-li více kreditů, lze je přikoupit.
Doporučuji k přečtení články a ke shlédnutí video - odkazy najdete v návodu. Návod je dlouhý, ale rozhodně se vyplatí přečíst si ho celý.
První skupina
Řekneme si, jestli vás zajímá pouze obsluha osobního počítače, nebo jestli se budeme věnovat i obsluze mobilního telefonu. Budeme si povídat o tom, na co počítač využíváte nebo chcete využívat. Podíváme se na některé zajímavé odkazy na internetu, budeme se věnovat i nástrahám internetu a ukážeme si, že není všechno tak, jak to vypadá...
Druhá skupina
Mým cílem je, abychom s druhou skupinou sledovali nové trendy, a proto se budeme věnovat problematice umělé inteligence. Na prvním setkání si vytvoříte přístup do systému ChatGPT a do systému DALL.E. ChatGPT je jazykový model, který je schopen reagovat na dotazy a poskytovat textové odpovědi. Systém DALL.E generuje obrázky na základě textového zadání. Pro vytvoření přístupu budete potřebovat přístup do vašeho e-mailu a také telefon pro potvrzení registrace. Vyzkoušíme si, zda je umělá inteligence opravdu inteligentní a řekneme si, zda bude přínosem, nebo zda se spíš máme obávat...
28. února zahájíme další běh kurzu, zaměřeného na počítačové dovednosti. I tentokrát nás čeká několik novinek. Máme před sebou celkem šest setkání (o jedno více než v minulém kurzu), každé setkání bude trvat jednu hodinu a 45 minut. První skupina začíná vždy v 8:00 a končí v 9:45, druhá skupina začíná v 10:00 a končí v 11:45. Docházka bude vedena pouze elektronicky, i přihlášky vytvoříme elektronicky, nebudete je muset vyplňovat ručně.
Na prvním setkání nejprve společně vyplníme údaje pro přihlášku, přihlášky pak budou vygenerovány automaticky, vy je pouze podepíšete. Potom se elektronicky zapíšete do docházky. Následně se domluvíme, čemu zejména se chcete věnovat. Proto si prosím už nyní rozmyslete, co by vás zajímalo, abychom obsah kurzu přizpůsobili co nejvíce vašim požadavkům.
Prosím všechny účastníky - podívejte se na návody na tomto webu, řekneme si, jestli chcete něco zopakovat, nebo půjdeme dál :)
Těším se na setkání s vámi :)
František Janeba
11. 2. 2023 - Na stránce "Náměty účastníků kurzu" je Pořádná porce zajímavých odkazů od paní Jany Budíkové. Podívejte se!
11. 2. 2023 - Vánoce sice už byly, ale pokud se chcete na chvíli vrátit do té sváteční atmosféry, můžete se podívat na krásné vánoční přání. Paní Janě Budíkové velmi děkuji!!!
11. 2. 2023 - na hlavní stránce tohoto webu byl přidán návod na vymazání COOKIES. Pokud se chcete dozvědět, co to vlastně "cookies" znamená a co s tím má uživatel počítače udělat, podívejte se. Návod najdete na této stránce dole v sekci "Další návody".
10. 2. 2023 - na hlavní stránce tohoto webu byl přidán soubor PDF, který si můžete zobrazit a stáhnout - 100 příkladů pro Microsoft Office. Pokud vás zajímá práce s kancelářským balíkem MS Office (Word, Excel, Power Point...), určitě se podívejte!!! Proklik na soubor najdete níže v sekci "Obsluha počítače - návody".
Milá vzpomínka na ukončení minulého kurzu. Ještě jednou děkuji!!! :)
Chyběla vám v kurzu některá témata? Něco se nestihlo? Chtěli byste se dozvědět něco dalšího?
Pokud je něco, co dosud v kurzu nezaznělo a měli byste o to zájem, popište prosím danou otázku/téma v tabulce, kterou otevřete kliknutím na tlačítko vlevo. Zároveň prosím napište k již zapsaným tématům, jestli vás zajímají či nikoliv. Na základě vašich příspěvků by se pak mohl sestavit obsah následujícího kurzu, pokud se v budoucnu bude konat. Děkuji :)
Přátelé, účastníci IT kurzů, doufám, že jste úspěšně vykročili do nového roku 2023 a bude-li to možné, rád se s vámi setkám při dalším kurzu.
Na posledním kurzu jsem slíbil vytvořit návod na aplikace Revive, pomocí které lze rozezpívat fotky, které máte v mobilu. Odkaz na tento návod najdete na hlavní stránce v sekci Obsluha telefonu - návody, a nebo můžete kliknout ZDE. Aplikace má jednu novou funkci, a můžete se při rozmlouvání fotek docela dobře pobavit :) Více informací najdete v návodu.
Co nás čeká příště - v úterý 6. 12. 2022?
První skupina si nejdříve bude moci vyzkoušet, jak funguje rozšířená realita na mobilním telefonu. K čemu je to dobré? Uvidíte, co všechno mobilní telefon s příslušnou aplikací dovede a kam směřují technologie. Budete-li chtít, budete se moci i rozhlédnout pomocí 3D brýlí třeba pod mořem nebo mezi zvířaty. Na počítači vytvoříme vánoční přání a poradím vám fígl, jak toto přání zcela jednoduše dostat do mobilu, abyste ho mohli poslat svým přátelům. Když to stihneme, podíváme se ještě na aplikaci Google Lens. Ta dovede vyhledat skoro cokoliv... A třeba vás bude zajímat i aplikace Okamžitý přepis. A podíváme se na hlasové vyhledávání v počítači i na mobilu. A proč se budeme věnovat mobilním telefonům? Dnešní mobilní telefon už je takový malý počítač. Je mnohem výkonnější, než bývaly kdysi velké počítače. Mobilní telefon máte většinou u sebe a můžete ho kdykoliv použít - například k vyhledání informací, k zápisu poznámky apod.
Bude-li realizován další kurz, určitě se budeme mobilním telefonům věnovat více.
S druhou skupinou se nejdříve budeme věnovat stylům písma - to jsme minule nestihli. Podíváme se na to, jak si styl písma nejprve vyzkoušet, jak ho najít v menu a jak ho použít. Na této stránce níže najdete i návod. Ukážeme si to v aplikaci Google dokumenty, a podíváme se též na MS Word. Pak si ukážeme, jak se mobilem vyfotí panoramatická fotka. No a nakonec si každý sám v aplikaci SnapSeed na mobilu vytvoří vánoční přání, které můžete například posílat prostřednictvím Messengeru, WhatsAppu atd. S aplikací SnapSeed jsme už pracovali, pravděpodobně ji tedy stále máte nainstalovanou. Postup bude takový, že nejprve na mobilu vyhledáte vhodný obrázek (např. vánoční stromeček, zasněženou krajinu atp.), nebo můžete použít nějakou fotku, kterou máte v mobilu uloženou (např. z minulé zimy). Případně můžete vyfotit něco, co byste chtěli jako vánoční přání použít (např. adventní věnec apod.). Fotku pak vizuálně upravíte (oříznout, upravit barvy...), a vložíte text (např. Veselé Vánoce). Nakonec upravený obrázek uložíte a zkusíte ho poslat některému ze svých kontaktů. Ukážu vám také, jak se zkombinují dvě fotky dohromady. A zbude-li čas, mohly by být zajímavé i ukázky rozšířené reality a 3D videí.
Co nás čeká příště - v úterý 29. 11. 2022?
Především chci poděkovat paní Budíkové a panu Kasovi za zaslané náměty. Návod na používání aplikace ReVive připravím v průběhu prosince, odkaz na výborný článek o způsobu ověření pravosti fotografie jsem umístil jednak do návodu "Nástrahy internetu" a také do sekce "Náměty účastníků kurzu". Styly písma (viz https://fonts.google.com/ ) si probereme na kurzu.
Co nás tedy čeká:
podíváme se na to, jestli jste zkusili použít překladač na fotky, které jsem umístil na web ZDE
ukážeme si, jak v mobilu (i na počítači) rychle označit místo na mapě, resp. uložit ho do "Moje místa". Toto se mi v Málaze velmi hodilo, a až tam budu příště, bez problémů najdu např. restauraci nebo vinárnu, kterou jsem si uložil.
vytvoříte si v Mapách Google vlastní mapovou vrstvu, kam si můžete přidávat své vlastní "body" - např. místa, která jste navštívili, místa, kde bydlí vaši známí apod.
ukážu vám navigaci "Live View", která naviguje ne podle mapy, ale podle toho, co mobil vidí v okolí. Vyzkoušet si tuto navigaci ale budete moci až venku :)
také si ukážeme, jak si do mapy uložit místo, kde jsme zaparkovali, abychom své auto pak bezpečně našli :)
ukážeme si už zmíněné styly písma, jak si styl písma nejprve vyzkoušet, jak ho najít v menu a jak ho použít. Ukážeme si to v aplikaci Google dokumenty, a podíváme se též na MS Word.
Výše uvedená témata tentokrát platí pro obě skupiny. A nezapomeňte si přihlašovací údaje k vašemu účtu Google, bez přihlášení by lo nebylo ono.
Těším se na setkání v úterý :)
Kurz 22. listopadu je sice odložený, ale přesto na vás na všechny myslím. Malou ochutnávku Španělska najdete ZDE
A jestli chcete, podívejte se na fantastický výhled z ochozu Catedral de Sevilla nebo na moře a delfíny v Málaga :)
Co nás čeká příště - v úterý 8. 11. 2022?
S druhou skupinou se podíváme na úpravu fotek na mobilním telefonu. Nejdříve se seznámíme s aplikací Snapseed. Proto prosím nainstalujte si ji do vašich mobilů. Vyzkoušíme různé filtry, natočení fotografie, oříznutí a další funkce, jako například natočení hlavy, nastavení úsměvu a vyhlazení pleti. Upravenou fotografii uložíme. No a abychom se trochu pobavili, pak se ještě pokusíme fotografii rozpohybovat a rozezpívat pomocí aplikave Revive. Prosím i tuto aplikaci si nainstalujte do svých mobilních telefonů. A pokud nám zbude čas, umístíme rozpohybovanou fotografii na YouTube.
Návod na použití aplikace SnapSeed najdete na této stránce v části Obsluha telefonu - návody.
S první skupinou dokončíme činnost z minulé lekce, tzn. zajímavé odkazy a vyhledávání na internetu. Pak se podíváme na mapy na internetu, virtuálně se projdeme třeba na opačné straně zeměkoule a budeme cestovat časem na pardubické Třídě Míru :). A když zbude čas, zkusíme stejně jako druhá skupina úpravu fotek v mobilu.
Co nás čeká příště - v úterý 25. 10. 2022?
První skupina se může těšit na 2 hodiny strávené především na internetu. Ukážeme si pár zajímavých odkazů a podíváme se na i na vyhledávání na internetu. A kdyby nás to pak už nebavilo, podíváme se na mapy na internetu a třeba se virtuálně projdeme třeba na opačné straně zeměkoule. A nebo můžeme cestovat časem na pardubické Třídě Míru.
S druhou skupinou začneme pronikat do aplikací od Google, podíváme se na to, jaké všechny aplikace máte k dispozici po přihlášení k vašemu účtu. Proto prosím - připravte si nejen vaši GMAIL adresu, ale i heslo, abyste se na počítačích v učebně mohli přihlásit ke svému účtu (po skončení se zase odhlásíte, takže žádný strach :)). Pokud ještě účet u Google (tzn. adresu s koncovkou gmail.com) nemáte, tak si ji vytvoříte. A pokud neznáte své heslo, tak pak použijeme náhradní způsob - přihlásíte se k účtu pro "studenty". Pak si prohlédneme, jaké aplikace jsou k dispozici, s některými se s v průběhu podzimního kurzu seznámíme blíže (např. YouTube, Google Sites...) a podíváme se, jestli se vám do vašeho účtu zálohují fotografie a videa. Pokud ne, tak to nastavíme, a podíváme se na aplikace Google Fotky. Tu byste měli mít ve svých telefonech nainstalovanou, pokud ne, tak si ji buď nainstalujte ještě před kurzem, případně to provedeme na kurzu. No a vyzkoušíme, zda zálohování funguje. Tím vyřešíme otázku, jak jednoduše zálohovat fotografie a videa.
Protože cílem našeho snažení je vytvořit video a umístit ho pod vaším účtem na YouTube (což určitě nestihneme za jeden kurz), tak si následně připravíme fotky a videa, nahrajeme je do počítačů do vašich složek (které tam buď máte z minulého kurzu, nebo si je vytvoříte), a začneme s tvorbou videoprojektu.
Vážení přátelé,
opět se setkáme na kurzu počítačových dovedností, přibude i několik nových účastníků. Tentokrát se nebudeme scházet každý týden na 1 hodinu, ale 1x za 14 dnů na dvouhodinovku. Budeme se tak moci více věnovat jednotlivým tématům.
Na prvním kurzu v tomto běhu se domluvíme, čemu zejména se chcete věnovat. Proto si prosím už nyní rozmyslete, co by vás zajímalo, abychom kurz udělali co nejvíc na základě vašich požadavků. Pro obě skupiny mám na první setkání připraveno téma "nástrahy internetu" - ukážu, jak snadno se dají manipulovat informace a budeme se bavit o tom, jak se na internetu chovat "bezpečně".
Druhá skupina by se v tomto podzimním běhu mohla mimo jiné zaměřit na témata "umístění videa na YouTube" a "vytvoření webové prezentace". Blíže to probereme na našem setkání. Pokud vás tato témata budou zajímat, budete potřebovat účet Google (tj. e-mailová adresa s koncovkou gmail.com). Někteří tento účet máte, a kdo ne, tak si řekneme, jak ho založit. Nebojte, je to hračka. Ale klidně si účet můžete založit ještě dřív, než se setkáme.
Struktura jednotlivých kurzů bude následující - nejprve vyplníme docházku, pak se budeme věnovat vašim dotazům a námětům, poté přejdeme k nové látce a na konci možná i zadáme nějaký "domácí úkol" :).
Prosím všechny účastníky - podívejte se na návody na tomto webu, řekneme si, jestli chcete něco zopakovat, nebo půjdeme dál :)
Těším se na setkání s vámi :)
František Janeba
Náš kurz se již chýlí ke konci. Doufáme, že jste si ho užili a že jste načerpali nové informace, které použijete při práci s počítačem nebo mobilním telefonem. Velice děkujeme všem účastníkům kurzu za aktivní účast, spoustu zajímavých podnětů a příjemnou společnost :)
Máme pro vás malý elektronický dárek, který si budete moci kliknutím rozbalit, ale až při poslední lekci :)
Děkujeme za účast na webináři na téma QR kódy. Prezentaci z webináře a videozáznam si můžete prohlédnout, pokud kliknete na tlačítka vpravo. K dispozici je též návod (níže na této stránce), ve kterém jsou odkazy na prezentaci a videozáznam též k dispozici. V návodu najdete i odkazy na webové stránky, na kterých si můžete vytvořit QR kód.
Těšíme se na setkání u dalšího webináře :)
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ
V úterý 1. 3. 2022 se výuka z důvodu jarních prázdnin NEKONÁ!!!
Příští lekce bude až v úterý 8. 3. 2022.
Do té doby ale nemusíte zahálet, kdo chce, může si zopakovat látku z 22. února - skupina začátečníků si může procvičit vytváření složek (adresářů) a skupina pokročilých se může podívat na tvorbu obrázků. Návody máte na tomto webu k dispozici :)
Těšíme se na setkání v úterý 8. 3. 2022, tedy na Mezinárodní den žen :)
Příští lekce bude v úterý 22. 2.2022 (to je hezké datum :)
Skupina začátečníků vyplní úvodní formulář, pak se podíváme na to, jak se v počítači tvoří soubory, kam se ukládají a jak to udělat, abychom v nich měli pořádek a vždycky našli soubor, který hledáme. Když zbyde čas, podíváme se na internetu na některé zajímavé webové stránky. A kdo bude mít zájem, může se připojit na WiFi svým mobilním telefonem a ukážeme si, jak telefon reaguje na hlasové povely.
Skupina pokročilých se může těšit na kreslení, úpravu obrázků, vkládání textu do obrázků, vytvoříme si třeba velikonoční přání a uložíme ho ve formátu PDF ("needitovatelný" formát) a JPG (jako obrázek). Pokud zbyde čas, zkusíme si diktování zpráv (SMS, WhatsApp, Messenger...) v mobilu.