Měření rychlosti připojení k internetu
Rychlost připojení k internetu udává množství dat, která se mohou přenést přes internetové připojení za jednotku času. Udává se v obecně v bit/s nebo v jednotkách vyšších řádů, jako jsou kilobity za sekundu (kb/s), megabity za sekundu (Mb/s) nebo gigabity za sekundu (Gb/s). Čím vyšší rychlost internetu, tím rychleji se budou načítat webové stránky, stahovat soubory nebo streamovat videa. Rychlost internetu může být ovlivněna mnoha faktory, jako jsou typ připojení, kvalita připojení, vzdálenost od poskytovatele internetu a množství lidí, kteří používají internetové připojení současně.
Přijatelná rychlost internetu se liší podle potřeb uživatele a typu činností, které provádí. Pro běžné webové prohlížení a používání e-mailu jsou obvykle dostačující rychlosti mezi 5-10 Mb/s. Pro streamování videa v kvalitě HD nebo Full HD se obvykle doporučuje rychlost nejméně 10-15 Mb/s. Pro online hry, stahování velkých souborů nebo streamování v kvalitě 4K nebo vyšší se obvykle doporučuje rychlost nad 25 Mb/s nebo dokonce nad 50 Mb/s. Je důležité mít na paměti, že i když poskytovatel internetu uvádí určitou rychlost, ve skutečnosti se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou kvalita sítě, vytížení sítě v dané oblasti nebo vzdálenost od připojení k internetu.
Rychlost připojení k internetu lze změřit různými způsoby, zde je návod na jeden z nich. A je to velmi jednoduché, stačí použít prohlížeč Google Chrome a napsat dvě slova: speed test
1) Toto zadejte do adresního řádku:
2) Zobrazí se tato informace. Klikněte na tlačítko s nápisem SPUSTIT TEST RYCHLOSTI
3) Nejprve se otestuje rychlost stahování dat (to je když třeba stahujete nebo přehráváte film z internetu nebo vyhledáváte informace), pak se otestuje rychlost nahrávání dat (to je např. když odesíláte mail).
4) A nakonec se zobrazí výsledek:
A jakou rychlost naměříte v učebně nebo doma? Zkuste to.